מי עמי - בתי צמיחה

סחלב - מידע והנחיות טיפול

הסחלב הוא צמח טרופי, וגדל בטבע במקומות מוצלים, בטמפרטורות חמות (24-30 מעלות) ובתנאי לחות גבוהה.

 

 

 

שורשי הסחלב

 

מלבד הזנת הצמח השורשים משמשים את הסחלב לעיגון הצמח. בטבע הוא נאחז בצמחים אחרים ומתקיים כאפיפיט (נעזר בצמח אחר לאחיזה בלבד). תופעה המייחדת את משפחת הסחלבים היא שגם השורשים שלהם יכולים לבצע את תהליך הפוטוסינתזה, עדות לכך היא העובדה שכאשר מרטיבים שורש שחשוף לאור צבעו הופך לירוק. לכן אנו שותלים את הסחלבים בעציצים שקופים, על-מנת לאפשר לאור לחדור ולהגיע את השורשים. כמו כן, אנו משתמשים במצע מיוחד שמספק לשורשים סביבה דומה לתנאים בהם השורשים נמצאים בטבע.

 

אור

 

לשמירה על כמויות אור מספקות במשך הגידול ישנה חשיבות להתפתחות עלווה ושורשים בריאים. עוצמת אור גבוהה מידי תגרום לפגיעה (שריפה) בעלווה.

 

פריחה

 

בפרחים מופיעים 6 עלי כותרת ציוריים, עלי הגביע המיוחדים בפרחי האורכידיאות משמשים למשיכת חרקים מאביקים. גבעול הפרח גדל מחיק העלה ומתארך במשך זמן רב – לכן הפרחים נוצרים זה מעל זה (מופע פריחה מונופודיאלי) – כלומר, הפרחים הבוגרים נמצאים מתחת לצעירים. בזן "פלנופסיס" יתעורר מכל חיק עלה רק פרח אחד, ובדרך כלל יפרוץ עמוד פריחה חדש בחיק העלה שנמצא מתחת ל- 3-4 עלים גדולים.

 

כמות הפרחים ומשך הפריחה

 

זו דרכו של הסחלב לתגמל את המגדל הטוב שלו. אם התנאים שהסחלב מקבל הם טובים – הפרחים יכולים לפרוח חודשים ארוכים. צמח אחד יכול להיות בעל עמוד פריחה אחד או שניים (במקרים מסוימים אפילו שלושה). פריחה בתנאים טובים יכולה להחזיק עד שלושה חודשים.

סחלב

סוגים

 

הסחלבים היא משפחת הצמחים הגדולה ביותר. כיום החוקרים יודעים על כ-25 אלף סוגים שונים של סחלבים. סחלב פלנופסיס ("בן-פרפר") הוא הסחלב הפופולארי והעמיד ביותר.

 

 

הוד הדר

 

ישנם אלפי סוגי סחלבי בר, אך המינים המתורבתים הפכו להיות יפים עשרות מונים, ועמידים מאוד לגידול ביתי.

 

רביה

 

את הסחלב בדרך כלל מרבים מתרביות רקמה, שיטת הגידול הזו תורמת לאחידות הזנים ולחומר ריבוי נקי ממחלות. סחלב שהצליחה בו פעולת ההאבקה יתחיל לייצר זרעים, וניתן לרבות את הסחלב גם מזרעים, אך תהליך זה מורכב.

 

 

הנחיות טיפול בסחלב

 

מיקום: למקם במקום מואר אך ללא שמש ישירה.

 

השקיה: בחודשים הקרים אחת לשבועיים, בחודשים החמים אחת לשבוע. מומלץ להשקות את הסחלב במים ללא מלחים (למשל מי גשם). חשוב מאוד לסלק את עודפי המים מהתחתית (שורשי הצמח רגישים לעודפי מים שגורמים לריקבון ופגיעה בסחלב).

 

דישון: בחודשים החמים אחת לשבועיים בדשן מתאים לסחלב.

 

טמפרטורה: סחלב יכול לגדול בטמפרטורות שנעות בין 15-32 מעלות, טמפ' החדר היא מיטבית.

 

לחות: הסחלב הוא צמח טרופי שאוהב לחות, במקומות יבשים ניתן להגביר את הלחות באיזור הסחלב בכמה דרכים: ניתן למקם ליד צמחים אחרים, אפשר לרסס את הצמח במים ללא אבנית, או להשתמש בתחתית שבה יש מים ויש בה חלוקי נחל ועליהם מונח הסחלב (יש לשים לב שהעציץ לא יהיה טבול במים).

 

לאחר הפריחה: בגמר הפריחה מומלץ לקטום את גבעול הפריחה של הסחלב כ-3 ס"מ מבסיסו. בתנאים מתאימים הסחלב ישגשג, יצמיח עלים חדשים ויחזור לפרוח כל שנה.

חזור למעלה

צמחי בית      |       צמחי גן ומרפסת      |       שרכים      |       צמחי בצל ופקעת      |       סוקולנטים      |       המיוחדים שלנו

 

מי עמי - בתי צמיחה אגש”ח   |   כתובת: מושב מי עמי, רח’ ד.נ. מנשה   |   טלפון: 04-6352834   |   פקס: 04-6355328   |   אימייל: info@meiami.co.il

 

facebook phone mail

 

כל הזכויות שמורות למי עמי

הפעל נגישות

בניית אתרים