מי עמי - בתי צמיחה

צמחי גן ומרפסת

 

יורם חיימוביץ', מנכ"ל מי עמי בתי צמיחה, מגזין גן ונוף, יולי 2012

 

"חשוב להתאים את תנאי הגידול ואת אופי הטיפול לסוגי הצמחים השונים, כל אחד על פי דרישותיו. יש לכך חשיבות לקליטת הצמח, לבריאותו, להתפתחותו ולאריכות ימיו."

 

הנחיות טיפול

 

בצמחי הבית אור מקסימלי חשוב למקם את צמחי הבית במקום בו הם יכולים לקבל מקסימום אור (על אדן החלון או בקרבתו. בעונה החמה ניתן למקם גם במרפסת או תחת פרגולה), אך להימנע מקרינת שמש ישירה בעיקר בקיץ כדי למנוע צריבות עלים. האור חיוני לקיום התהליכים הביולוגיים של הצמח, להתפתחותו, להמשך גידולו, ליצירת העלים והפרחים ולבריאותו. טמפרטורה רוב צמחי הבית מגיעים מהאזורים הטרופיים של העולם ורצוי לגדלם בטמפרטורת

החדר: בין 15º ל- 28º צלסיוס. יש להימנע מלמקם את הצמחים ליד תנור או לחילופין סמוך למזגן, שני המכשירים האלה יוצרים טמפרטורות קיצוניות ולחות נמוכה.

 

השקיה

 

כמות המים צריכה להתאים לסוג הצמח ולעונת השנה. ההשקיה חייבת להיות סדירה. חשוב מאוד להימנע מעודפי מים, הגורמים לחוסר חמצן ולריקבון השורשים. חשוב לזכור שמערכת השורשים של הצמח זקוקה לא רק למים אלא גם לאוויר. רוב צמחי הבית מתים מעודף מים ומ”עודף אהבה”.

 

האם צריך להשקות?

 

יש מספר דרכים כדי לדעת האם או מתי צריך להשקות:

אחת - אפשר לשקול את העציץ אחרי שהצמח הושקה לרוויה. ברגע שהעציץ איבד כ 40%- ממשקל זה - יש להשקות לרוויה שוב.

ישנה דרך נוספת, לא מדעית, אבל נוחה, יעילה ופשוטה. יש להצטייד במקל חזרן (במבוק - אפשר להשיגו במשתלות, שם משתמשים בו לתמיכת הצמחים), את המקל נועצים במצע, משאירים כמה שניות ומוציאים. אם המקל יוצא עם חתיכות קטנות ממצע הגידול והוא שינה את צבעו - סימן שהמקל ספג מים, ואין עדיין צורך להשקות. אם המקל יוצא יבש יש להשקות עד לרוויה (זאת שיטה הדומה לבדיקת מידת המוכנות של עוגה).

צמחי גן ומרפסת

איך צריך להשקות?

 

כשהגיע הצורך להשקות את הצמח רצוי לעשות זאת עם משפך ולהשקות מלמעלה על המצע, לא על העלים ולא על הפרחים, לאט-לאט עד נגר (כאשר המים יוצאים מהחורים למטה). תחתית מתחת לעציץ תמנע ממי הנגר ללכלך את רצפת החדר. את המים שמתאספים בתחתית יש להשאיר עוד 15-20 דקות, כדי לאפשר לצמח לקבל את כמות המים שהוא זקוק לה ולהגיע לרוויה.

 

דישון

 

צריך להיות במינון הנכון, סדיר ומותאם לסוג הצמח ולעונה. היות ובדרך כלל התפתחות הצמחים השונים בבתים היא איטית מאוד, במיוחד בחודשי החורף, מומלץ לדשן בעיקר החודשים החמים, כשהצמח פעיל: להתחיל עם כניסת האביב ולסיים עם כניסת החורף. את סוג הדשן יש להתאים לפי הנחיות המשתלה או חנות הפרחים שבה נקנה הצמח. באופן כללי, צמחים ירוקים רצוי לדשן עם דשן חנקני 7-3-7 וצמחים פורחים עם דשן אשלגני 5-3-8 . יש להיזהר ולא למהול יותר מאשר 1-1.5 סמ”ק דשן בליטר מים. עודף דשן גורם להמלחת מצע הגידול ועלול לפגוע בצמח עד כדי צריבות עלים ובמקרים קיצוניים אף לתמותה.

 

אוורור

 

רצוי לאפשר תנועת אוויר קלה שנכנס מבחוץ סביב הצמחים. להימנע מרוח פרצים, לא למקם את צמחים צפוף מדי - רצוי להימנע ממגע עלים של צמח אחד בשני. האוורור תורם מאוד לתהליכי הקירור של הצמח ולמניעת מחלות, בעיקר מחלות עלים.

בעזרת המדע ומטפחי הצמחים, צמחי הבית היום קלים יותר לגידול - סחלב בן-פרפר (פנולפסיס), למשל, הפך להיות חזק יותר, עמיד ומאריך שנים בבית להנאת וגאוות בעליו. כך גם הזנים החדשים של הספטיפילום והאנטוריום שבתנאי אור סבירים - פורחים זמן ארוך יותר ומאריכים חיים. אך ללא הקפדה על הנחיות הגידול, הצמחים לא יפרחו ולא יחזירו אהבה למגדל. מלבד היופי שהם מעניקים לנו יש להם ערך מוסף: צמחי הבית צורכים פחמן דו חמצני (CO2) ופולטים חמצן ובכך הם מנקים את האוויר. במחקרים שנערכו בנאס”א הוכח שצמחים סופחים רעלים מהאוויר ומקלים עלינו את הנשימה.

 

 

עוד כמה טיפים חשובים

 

מה צריך לבדוק כשקונים צמח?

  • להסתכל על המראה הכללי של הצמח, המבנה והצורה שלו. הצמח צריך להיות בעל צורה סימטרית, עם עלים מבריקים העומדים זקוף ובכוחות עצמם, ללא עלים צהובים או שבורים.
  • כמות העלים וכמות הפרחים צריכים להתאים אופן יחסי לגודלו של הצמח ואופיו. עוד חשוב לבדוק שהצמח יהיה נקי ממזיקים.

צמחים מיוחדים

 

יש צמחים הדורשים תשומת לב מיוחדת על מנת להבטיח את גידולם התקין:

 

סחלבים

 

אלו צמחים אפיפיטים הגדלים בטבע על עצים. מערכת השורשים שלהם זקוקה לאוורור רב. הסחלבים צריכים להיות שתולים במצע המבוסס על קליפות עצים (בארק) עם מעט ספגנום (טחב) להרטבה. חשוב שאת המצע ירכיבו בעלי מקצוע. כאשר ענף הסחלב מתייבש יש להורידו: קיטום ענף פרח הסחלב צריך להיעשות קרוב ככל האפשר לעלים ויש להיזהר בזמן החיתוך לא לפגוע בעלים.

 

ברומליים

 

משפחה גדולה שהצמח המוכר ממנה הוא האננס. כצמחי הבית משמשים בעיקר הצמחים הפורחים ממשפחה זו: מינים וזנים שונים של גוזמניה, וריזאה, אכמאה, טילנסיה ויש עוד רבים.

משפחה פורחת זו, שרוב חבריה גם הם אפיפיטים, מתאפיינת בשושנת עלים ופרח שיוצא ממרכזה. בשושנת העלים (בגביע) צריך לדאוג שתמיד יהיו מים (מחוץ להשקיה אותה יש לתת במצע הגידול), שושנת העלים יוצרת גביע שתפקידו לאגור את המים ולשמור על הלחות החשובה לחיוניות הצמח ולהארכת חיי הפרח. אורך חיי הפרח הוא בין חודשיים לשישה חודשים, תלוי בסוג הצמח.

 

איך מתאימים את הטיפול הנכון לצמח?

 

כשקונים את הצמח חשוב להתייעץ עם המוכר וללמוד על קצב התפתחות הצמח שקניתם.

סביר להניח שצמחים שגדלים לאט ומסתדרים בתנאי תאורה נמוכים, זקוקים לפחות מים ודשן. צמחים שגדלים מהר זקוקים לכמויות גדולות יותר של מים, דשן אור. לכן יש לתת להם תשומת לב מרובה יותר, בעיקר בחודשי הקיץ.

 

צרכני מים קטנים

 

מיני סחלב, צמחים ממשפחת הברומליים, מיני אנטוריום, מיני קלתאה, מיני דיפנבכיה, מיני אגלונמה, מיני בגוניה, סיגלית אפריקאית.

 

צרכני מים בינונים

 

מיני ספטיפילום, מיני קודן (קרוטון), מיני ניצנית, מיני שרך, רקפת, נץ- החלב (דוביום).

 

צרכני מים גדולים (בעיקר צמחי מרפסת):

 

מיני פטוניה, סוטרה לבובה (בקופה), מיני חרצית, מיני דליה, בשמת הגינה. שיהיה בהצלחה ובהנאה גדולה!

חזור למעלה

צמחי בית      |       צמחי גן ומרפסת      |       שרכים      |       צמחי בצל ופקעת      |       סוקולנטים      |       המיוחדים שלנו

 

מי עמי - בתי צמיחה אגש”ח   |   כתובת: מושב מי עמי, רח’ ד.נ. מנשה   |   טלפון: 04-6352834   |   פקס: 04-6355328   |   אימייל: info@meiami.co.il

 

facebook phone mail

 

כל הזכויות שמורות למי עמי

הפעל נגישות

בניית אתרים